Üürnike Liidu märgukiri Rahvusringhäälingule seoses Omanike Keskliidu esimehe Priidu Pärna esinemisega Vikerraadio hommikuprogrammis 5. märtsil 2020
03/06/2020

Lugupeetud Erik Roose                                                                                6.märtsil 2020

Lugupeetud Tarmu Tammerk                                                                        Vastulause

 

Eesti Üürnike Liidu arvates eksis Rahvusringhääling  5. märtsi 2020 Vikerhommiku saates tasakaalustatud ajakirjanduse põhireeglite vastu.

 

Omanike liidu esimehe Priidu Pärna intervjuu Sten Teppanile  ja Romi Hasale väljendas vaid  omanike seisukohta omandireformi ja sundüürnike suhtes toime pandud ülekohtu suhtes. Reformi käigus kodu kaotanud sundüürnike arvamus saates ei kõlanud. Ei tulnud see välja ka saatejuhtide  kommentaarides, kuigi räägiti sundüürnikest ja esinema kutsuti sundüürnike tekkimise õigustaja. 

 

Saatelõigus puudus isegi viide 4.märtsi „Eesti Päevalehe” artiklile „Sundüürnikud ootavad riigilt hüvitist“, millest saatelõik ilmselt lähtus. Kuulajale jäi arusaamatuks, miks see 30 aastat riiki lõhestanud teema üleüldse nii pealiskaudsel ja ühepoolsel viisil varahommikul eetrisse toodi.

 

Ilma lisaküsimuseta jätsid saatejuhid kõlama Pärna ülimalt piiratud seisukoha, et „sundüürnikud ei saanud reformi käigus kahju, vaid ainult kahjutunde“. Millel see väide põhineb? Saatejuhid vastavat küsimust ei esitanud. Omandireformi valitsuskomisjoni töö tulemusena valmis 2018. aastal andmekogu, mis kinnitas, et kodust välja tõstetuid oli üle 30 000 inimese. Sama suurusjärku kinnitas ka 4. märtsi Eesti Päevaleht. Balti vabariikide teadlaste ühiskomisjon on varem nimetanud, et sundüürniku staatusega seotud inimesi on koguni 70 000. Ja siis laseb Rahvusringhääling ilma kommenteerimata ja teise poole arvamust kuulamata eetrisse väite, et ülekohut või kahju pole sündinud, et kodust lahkuma sunnitud kodanikel on vaid tunne, et neile tehti ülekohut!  

 

Üürnike liidu telefonid on piltlikult punased pahameeleavaldustest isegi mitte Priidu Pärna, vaid just Rahvusringhäälingu ebaprofessionaalsuse ja tasakaalustamatuse pärast. Oleme  hämmingus, millise kergusega levitab maksumaksja, sh ka kümnete tuhandete sundüürnike poolt palgatud ringhääling otse-eetris ühe inimese arvamust suure inimgrupi kannatuste kohta.  Seda võib teha diskussioonisaates, kus esindatud mitu osapoolt. Saatelõigus näitasid tegijad oma teadmatust selles osas, et on vale vastandada ligi 30 aastat pärast reformi algust omanikke ja üürnikke. See vastuolu on minevik. Tegelik vastuolu aastal 2020 on hoopis sundüürnike ja Eesti riigi vahel, ja sellest aspektist ei ole omanike liidu seisukoht üldse oluline, sest endiste omanike varanõuded on valdavalt rahuldatud, sundüürnikud aga enamasti kõik ammu nende majadest deporteeritud (st vägivaldselt kodust lahkuma sunnitud).

Põhiküsimus on praegu mitte enam elamispinna erastamises, millele teadlikult viitas omanike esindaja jurist Pärna, vaid seaduse rikkumises Eesti riigi poolt – riik ei ole omandireformi elluviimisel rakendanud omandireformi aluste seaduse paragrahvi 2 lg2, mis ei luba uue ülekohtu tekkimist. Ja nagu eespool öeldud, rikkus ERR teema käsitlemisel eelkõige tasakaalustatuse nõuet.

 

Eesti Üürnike Liidu juhatus:

Peeter Tedre, Tea Grepp, Urmi Reinde (tegevjuht), Heimar Lenk          

Link kõnealusele saatele:

https://vikerraadio.err.ee/1055369/vikerhommik-romi-hasa-ja-sten-teppan/1022952?fbclid=IwAR3GjV-jVfKcSLDcdD-Y36xLqKK2VLWFUU7jugwJ6e238H3zDKT2IcAaxk8

 

Lugupeetud Eesti Üürnike Liidu juhatus

Tutvusin 5.03 Vikerraadio eetris olnud intevjuuga ja palusin selgitust Vikerraadio peatoimetaja Janek Lutsu käest.

Nagu peatoimetaja selgitas, ei sobitu Vikerhommiku formaati  mitme osalisega väitlused, vaid üksikintervjuud. Seetõttu esines 5.03 saates omanike keskliidu esindaja üksi.

Toimetusel on kavas teemaga sel nädalal jätkata, et anda Vikerhommiku kuulajatele edasi ka sundüürnike seisukoht. Minu hinnangul oleks olnud asjakohane seda ka 5.03 intervjuu lõpus öelda. Nii oleks vähenenud võimalus pahameeleks, nagu käsitleks Vikerraadio teemat ainult omanike esindaja seisukohti esitades.

Uudislugude puhul kehtib ajakirjanduseetika reegel, et konflikti sisaldava materjali puhul tuleb ära kuulata kõik olulised osapooled. Vikerhommiku intervjuu ei olnud uudislugu, seetõttu ei olnud seal vaja esitada kõigi oluliste osapoolte seisukohti. Tegemist ei olnud tasakaalustatuse nõude rikkumisega.

Saatejuhtide küsimustest oli arusaadav, et üürnikel on teistsugused seisukohad (näiteks küsimus  sundüürnikele tekitatud ebaõiglusest). Intervjuust ei jäänud kõlama, et vastasseis on omanike ja üürnike vahel, seda eitas omanike esindaja selgelt.

Teema edasine käsitlus viib Vikerraadio kuulajateni ka üürnike seisukohad.

Lugupidamisega
Tarmu Tammerk
ERRi ajakirjanduseetika nõunik

Eesti Rahvusringhääling (ERR)

Tel 611 4117

tarmu.tammerk@err.ee

 

Bänner